Czy stare opony zagrażają naszemu bezpieczeństwu?

Przeprowadzone przez niezależnych fachowców badania nie pokazały wyraźnej różnicy w osiągach opon, dopiero co wyprodukowanych i opon – trzyletnich leżaków magazynowych przechowywanych w odpowiednich warunkach (brak wilgoci, szkodliwych substancji i gazów, brak promieni UV, itp.).

Liczy się przede wszystkim data pierwszego montażu opon na samochodzie.

Opony używane w Warszawie jak i opony prawie nowe znajdziesz w jednym z serwisów specjalizujących się w tej materii – Autoopony.com – Warszawa. Opony na sprzedaż są przechowywane wzorcowo – pomimo starszych roczników nie noszą oznak starzenia się, poza tym masz pewność, że wszystkie opony był wcześniej sprawdzone po przez ich montaż i napompowanie na feldze, jak również otrzymujesz gwarancję, co jest w przypadku zakupu opon używanych rzadkością.

Opona magazynowana nowa lub używana nie starzeje się w sposób znaczący.

Na taką oponę nie ma wpływu temperatura oraz sam fakt, że opona ta jest poddawana obciążeniu już po napompowaniu i założeniu na felgę. Dużo szybciej starzeją się opony zamontowane na samochodzie. Niezależne badania potwierdzają, że rok użytkowania opon równy jest dekadzie na magazynie. Najszybciej zużywają się opony użytkowane podczas jazdy ze zbyt niskim ciśnieniem. Przyjmuje się na podstawie przeprowadzonych badań, że jazda przez 1 tydzień ze zbyt niskim ciśnieniem jest równoznaczna 3 tygodniom normalnej eksploatacji opon.

Warto jednak pamiętać, że opony przechowywane na magazynie powyżej 10 lat od daty produkcji raczej nie nadają się już do zamontowania.

More...

Redaktor 14 sierpnia, 2018 Dylematy, Używane opony