Czy warto kupować używane opony?

Opony są oczywistym elementem eksploatacyjnym każdego samochodu,  o wymianie których na nowe trzeba absolutnie pamiętać, ponieważ wpływają one bezpośrednio nie tylko na jakość podróżowania, ale również na bezpieczeństwo. Łyse opony nie tylko nie mają praktycznie żadnej przyczepności na drodze, ale również istnieje możliwość wybuchu na drodze takiej opony, a co za tym idzie – kolizja w takim przypadku murowana. Nie trzeba jednak wydawać majątku na nowe opony, wystarczy kupić z drugiej ręki, jeśli tylko będzie się pamiętało o kilku ważnych elementach.

Grubość bieżnika

To właśnie na ten element najbardziej powinniśmy zwracać uwagę, ponieważ jest kluczowym i to właśnie ze względu na niego jesteśmy zmuszeni wymieniać nasze opony. Jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład sprzedaż opon używanych w Warszawie Białołęce, możemy natrafić na naprawdę niezłe egzemplarze, niektóre nawet prawie nowe. Wysokość bieżnika nowych wynosi około 8mm, używki zwykle wahają się w granicach 3-4 mm, co oznacza jednak jednocześnie, że przyczepność takich opon jest o połowę mniejsza. Poniżej 3 mm raczej nie kupujmy w ogóle żadnych.

Stan techniczny

Jeśli wybierzemy opony prawie nowe – w Warszawie jesteśmy w stanie znaleźć kilka takich punktów – to możemy liczyć na opony bez żadnych widocznych uszkodzeń, pęknięć czy nacięć i to właśnie za takimi egzemplarzami powinniśmy się rozglądać. Im więcej uszkodzeń na oponach tym większe prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie będziemy wymieniać je ponownie.

More...

Redaktor 14 lutego, 2018 Używane opony